• امروز : افزونه جلالی را نصب کنید.
  • برابر با : 10 - شوال - 1445
  • برابر با : Thursday - 18 April - 2024
7

استرسی که کی‌روش به کفاشیان داد

  • کد خبر : 31033
  • 25 فروردین 1394 - 12:35
استرسی که کی‌روش به کفاشیان داد

رئیس فدراسیون فوتبال گفت: به کارلوس کی‌روش گفتم اگر بروید باید از مردم عذرخواهی کنم که نتوانستم شما را نگه دارم.  علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال را این بار در حالی برای مصاحبه کردن به عنوان سوژه گفت و گوی خود انتخاب کردیم که وی در حال ورزش کردن بود. همیشه و طی این سال‌ها […]

رئیس فدراسیون فوتبال گفت: به کارلوس کی‌روش گفتم اگر بروید باید از مردم عذرخواهی کنم که نتوانستم شما را نگه دارم.

 علی کفاشیان، رئیس فدراسیون فوتبال را این بار در حالی برای مصاحبه کردن به عنوان سوژه گفت و گوی خود انتخاب کردیم که وی در حال ورزش کردن بود.
همیشه و طی این سال‌ها همه از ورزش کردن روزانه رئیس فدراسیون فوتبال سخن گفته‌اند اما جالب است بدانید که کفاشیان روزانه حدود ۱۰ کیلومتر می‌دود پس از آن هم به وزنه زدن و نرمش کردن در سالن می‌پردازد و جالب‌تر اینکه هیچگاه حتی در سخت‌ترین شرایط و بیشترین فشارهایی که روی او وجود داشته و دارد، هرگز از ورزش کردن غافل نشده است.
بر همین اساس به منظور گرفتن مصاحبه و البته ضبط صحنه‌های مربوط به ورزش کردن علی کفاشیان راهی باشگاه انقلاب شدیم تا این بار در فضایی متفاوت، در مورد مسائل روز فوتبال ایران از جمله ادامه کار کارلوس کی‌روش در تیم ملی، تعامل وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال و چند مورد دیگر با او صحبت کنیم و جالب اینکه قبل از آغاز مصاحبه در حالی کفاشیان خود را وزن می‌کرد در پاسخ به این سؤال که چند کیلو است عنوان کرد: «از استرس کی‌روش دو کیلوگرم لاغر شده‌ام!»
متن کامل مصاحبه خواندنی کفاشیان را در زیر می‌خوانید.
از کی‌روش چه خبر؛ کارش به کجا رسید؛ شنیدیم که قرار است پس از توافق کلی با وی، تفاهم‌نامه سه‌ جانبه‌ای با وزارت ورزش، کی‌روش و فدراسیون فوتبال امضا شود. این موضوع را تأیید می‌کنید؟
در جلسه‌ای که با کی‌روش و نماینده وزارت ورزش داشتیم قرار شد تفاهمی داشته باشیم تا حمایت‌های لازم و کامل از تیم ملی انجام شود. در نهایت نماینده وزارت از ما خواست و پیشنهاد کرد تا این مذاکرات را مکتوب کنیم، ما هم با وجود آنکه قول شفاهی وزارت ورزش برایمان کافی بود اما گفتیم عیبی ندارد و اگر لازم است یک تفاهم مکتوب هم انجام شود تا سرمربی تیم ملی با خیال راحت کار خود را آغاز کند.
در مورد این حمایت‌ها بیشتر صحبت می‌کنید؟
همه این حمایت‌ها، حمایت از تیم ملی است و فواید و منفعت آن نیز در نهایت به تیم ملی فوتبال خواهد رسید.
برای حل شدن کامل مشکلات بین فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش آیا صحبت‌های لازم را با آقای حسنی‌خو که به عنوان ناظر مذاکرات بین کی‌روش و فدراسیون از سوی وزارت انتخاب شده بود، انجام دادید؟
این بحث وقتی پیش می‌آید که حمایت کامل مادی و معنوی از تیم ملی می‌شود، پس قطعا به نظر من باید مشکلات موجود هم حل شود. وقتی حمایت باشد دیگر ما هم مشکلی نخواهیم داشت.
یعنی نشانه‌های مثبت را از سوی وزارت ورزش می‌بینید؟
از نماینده وزارت که نشانه‌های بسیار مثبت و خوبی دیدم.
پس با این اوصاف به حمایت‌های مالی وزارت برای تأمین منابع مالی قرارداد کی‌روش چشم دوخته‌اید؟
بله. هم مالی و مادی و هم کمک‌های معنوی.
قرار و درخواستی برای دیدار با وزیر ورزش نگذاشتید؟
این موضوع مشخص نیست البته ما همیشه برای دیدن وزیر درخواست داشته‌ایم و هر زمان ایشان گفتند خدمتشان خواهیم رفت.
مازیار ناظمی، روابط عمومی وزارت ورزش در اینستاگرام خود نوشته بود: «واقعیت این است که کار کی‌روش و کفاشیان تمام شده بود. آن چیزی که کی‌روش را ماندگار کرد، اعتماد به نماینده وزارت بود. دلیل این کار ما هم روشن است. منافع فوتبال ملی و خواست مردم… به نظرم فدراسیون از امروز لیوان عادل! را واقعی‌تر و محکم‌تر بگیرد و به دنبال بازی‌های گذشته با وزارت و مردم و کی‌روش نباشد.» به نظر شما منظور او از این صحبت‌ها چیست؟
اجازه دهید برای ایشان دست بزنم! در این مورد ابتدا آقای حسنی‌خو، نماینده وزارت ورزش نظر خود را بدهد، بعد من نظر خود را می‌دهم.
این صحبت‌ها را شاید به نوعی بتوان منتسب به وزارت ورزش دانست.
آقای ناظمی همیشه استنباط‌های خود که البته شخصی هم هست را از مسائل مختلف می‌کند. به نظر من این نظرات، نظرات وزارت ورزش نیست و نبوده و نظر من این است که در خصوص حرف ناظمی باید وزارت ورزش ابتدا نظر بدهد.
آیا گفته بودید تا کی‌روش خیالش از وزارت ورزش راحت نشود، به کار خود در تیم ملی ادامه نخواهد داد.
کی‌روش اعتمادش به فدراسیون کامل بود اما می‌گفت اگر بخواهم کارم را ناقص انجام دهم و یک عده از بدنه ورزش کشور نخواهند من در تیم ملی ایران باشم، آن زمان خودم نمی‌مانم و می‌روم. اما در جلسه‌ای که برگزار شد خیالش راحت شد که هم بدنه ورزش و وزارت ورزش از او و عملکردش در تیم ملی حمایت می‌کند. اینجا دیگر خیالش راحت شد و گفت با این اتحاد می‌توان کارها را پیش برد. به نظرم حرف کی‌روش هم درست بود. وقتی یک بخشی از کار را من بخواهم و بخشی دیگر را وزارت ورزش یا اشخاص دیگر نخواهند او هم نمی‌تواند به خوبی کارش را پیش ببرد. حالا که هر دو طرف خواستند خیالش راحت شد.
بعد از جام جهانی ۲۰۱۴ همواره این موضوع مطرح بود که وزارت ورزش کی‌روش را نمی‌خواهد. چطور شد که به یکباره ورق برگشت؟
این مورد را نمی‌دانم و نمی‌توانم در خصوص آن صحبت کنم.
فدراسیون هم روز ۲۹ اسفند به گونه‌ای با کی‌روش خداحافظی کرد که البته می‌شد حدس زد که این یک نوع بازی با افکار با عمومی آن هم در آستانه تعطیلات باشد.
من که از روز اول حامی وی بودم. در آن روز هم کی روش گفت دیگر نمی‌توانم در تیم ملی بمانم و من هم گفتم با اینکه مایل هستم با شما کار کنم اما نمی‌توانم به زور شما را نگه دارم. حتی گفتم اگر بروید باید از مردم عذرخواهی کنم که نتوانستم شما را نگه دارم. خود من می‌خواستم کی‌روش بماند اما به زور هم نمی‌شد این کار را انجام داد. وقتی که در نهایت نظرش برگشت ما هم خیلی خوشحال شدیم.
دخالت‌های کی‌روش گویا در فدراسیون تمامی ندارد. در آخرین جلسه هم گویا همچنان درخواست کرده تا در مدیریت داخلی فدراسیون مانند سرپرستی تیم ملی و دبیرکلی فدراسیون مواردی لحاظ شود.
خیر. کی‌روش حوزه اختیارات و وظایفی دارد که باید در همان حوزه کار خود را انجام دهد. تعیین سرپرست و سایر سیاست‌های فدراسیون نیز با ماست و ما خودمان این مسائل را پیش می‌بریم و کی‌روش هم تابع مقررات است.
اگر قرار بود کی‌روش بماند، چرا قبل از عید جلسات انتقادی با وی برگزار شده و حتی پای مالیات به وسط کشیده شد. همگان احساس کردند که فدراسیون یا هر نهاد دیگر می‌خواهد او را اذیت کند تا خودش از تیم ملی برود.
مالیات که دیگر دست ما نبود و ما هم خیلی به دنبال حل این مشکل بودیم. در خصوص سایر موارد هم شما خبرنگار هستید و باید آن را موشکافی کنید. با این حال بعد از عید هم ما او را با آقای اسدی بیشتر آشنا کردیم و طرفین نظرات شخصی خود را به یکدیگر بیان کردند.
پس با قدرت می‌گویید که کی‌روش با حل مشکلاتش در تیم ملی ایران ماندگار شد؟
مشکلات حل شده و تفاهم برای ماندن کی‌روش انجام شده است.
تضمینی هست که کی‌روش بماند و در آینده با اسدی، دبیرکل فدراسیون فوتبال به مشکل برنخورد؟ حتی گمان می‌رود که شاید یک روز دوباره مشکلات قدیمی به فدراسیون برگردد.
قرار بر این شد که در فدراسیون یک سرپرست برای کی‌روش مشخص کنیم و او نیز سروکارش با این فرد خواهد بود. سرپرست فوق موظف است تمام مسائل مربوط به کی‌روش و تیم ملی را حل و فصل کرده و او کارها را در فدراسیون فوتبال پیش ببرد.
گزینه‌‌ای هم برای این امر دارید؟ احتمال دارد کار را با هوشنگ مقدس ادامه دهید؟
هنوز کسی مشخص نیست. اجازه دهید در این مورد به بررسی‌ها و جمع‌بندی لازم برسیم، بعد نام سرپرست تیم ملی را اعلام کنیم.
قبول دارید که یک مورد مهم در مبحث تیم ملی، نتیجه‌گرایی است که به نظر کی‌روش در این زمینه در تیم ملی موفق نبوده است.
از عملکرد فنی کی روش را در حد بضاعت و امکانات راضی بودیم. بالاخره سال گذشته سالی بوده که باشگاه‌های ما بحران داشتند و برخی خوب نتیجه نگرفتند اما از همین بحران‌ها و مشکلاتی که وجود داشت، کی‌روش موفق شده است که یک تیم ملی خوب را دربیاورد. تیم ملی هم که اول آسیا است. یک روز تیم ملی ما چهارم آسیا بود و afc ما را به عنوان فدراسیون برتر آسیا انتخاب کرد و جالب اینکه همه توی سر فدراسیون زدند که چرا این اتفاق افتاده است. آنجا نشان داد که afc معیارهایی را در فدراسیون ما دید و آنها را قبول کرد. دو بار بهترین فدراسیون آسیا شدیم بر حسب معیارهای کنفدراسیون فوتبال آسیا. الان هم دو سال است که تیم ملی در آسیا اول است و مردم هم از تیم ملی راضی هستند و این مهم است؛ تمام شد و رفت!
با اخلاق کی‌روش که قبلاً از آن انتقاد کرده بودید چه می‌کنید؟
همانطور که تا حالا با کی روش ساختیم باز هم می‌سازیم. البته اخلاقش خوب است و برخی مواقع که عصبی می‌شود خیلی بد است.
 بحث اتهام دزدی و دلالی به کی‌روش چه بود که آن را مطرح کرده بود؟
این موارد اتهام بوده و کار زشت و بد و ناپسندی هم هست. اگر کسی بدون مدرک این مطالب را عنوان کند خوب نیست و کار خداپسندانه‌ای هم به شمار نمی‌رود. باید همیشه کار را بر مبنای صحت و سلامت بگذاریم و اگر هم شبهه‌ای وجود ندارد نباید آن را باز کرده و بگوییم این کار انجام شده است.
در مورد بازی‌های دوستانه تیم ملی و پیشنهادهایی که رسیده است هم صحبت می‌کنید.
کشورهای زیاد آسیایی که از قدرت های قاره هستند از جمله ازبکستان و ژاپن و بحرین به ما پیشنهاد بازی تدارکاتی داده‌اند که بعد از قرعه‌کشی مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ حتما در خصوص برگزاری این دیدارهای تدارکاتی برنامه ریزی لازم را خواهیم کرد.
در مورد برنامه‌های اردویی کی‌روش هم صحبت می‌کنید؟
مجموعاً تا پایان مقدماتی جام جهانی، کی‌روش حدود ۲۰ تا ۲۵ اردو و بازی تدارکاتی را درخواست کرده است.
دوست دارید در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ با چه تیم‌هایی همگروه شویم؟ قطعا از همگروهی با عربستان، قطر و کره‌شمالی استقبال نمی‌کنید؟
هر کشوری باشد فرقی نمی‌کند چون ما همه تیم‌ها را می‌بریم!
پس کار سختی برای صعود به جام جهانی هم نداریم.
به نظر می‌رسد همین طور باشد.
کی‌روش در جلسه‌ای که گذشت خواستار دستیاری جواد نکونام در تیم ملی شده بود؟
نکونام هنوز در حال بازی است و ما هم روی این مسائل خیلی ریز نشدیم.
ادامه همکاری با آل‌اشپورت به کجا رسید؟
با مسئولان این شرکت صحبت کردیم و ان‌شالله کار ادامه پیدا می‌کند.
امکان حضور برندهای دیگر هست؟
زمانی که قراردادمان با آل‌اشپورت تمام شود با سایر برندها مذاکره می‌کنیم و اگر برند بهتری نسبت به آل‌اشپورت پیشنهاد بدهد که البته چند پیشنهاد هم داریم، آنها را با آل‌اشپورت مقایسه می‌کنیم و سپس بهترین تصمیم را خواهیم گرفت.
چه برندهایی پیشنهاد داده‌اند.
اسم این برندها خارجی است و من اسم آنها را حفظ نیستم!
در خصوص تیم ملی امید هم صحبت می‌کنید؟ کمیته ملی المپیک اعلام کرده بود که از نتیجه امیدها راضی نیستیم.
ما هم راضی نیستیم اما بالاخره تیم امید صعود کرد. البته با توجه به وقت کمی که وجود داشت، کادرفنی توانست چنین نتیجه‌ای بگیرد که ما از آن راضی نیستیم چون با این نتایج نمی‌توان قطعاً به المپیک صعود کرد. باید در این زمینه بیشتر و بهتر کار کرد.
البته چند روز پیش با کاشانی جلسه‌ای داشتم و نگرانی خودم را نسبت به این امر اعلام کردم و قرار است هفته آینده کمیته فنی جلسه‌ای را با کادر فنی امید برگزار کرده و برنامه‌های این تیم را گرفته و به ما اعلام کند تا در هیأت رئیسه مطرح کنیم و اگر برنامه‌های آنها کامل و خوب بود، این کادر کار خود را ادامه می‌دهد و باید در این زمینه هیأت رئیسه تصمیم‌گیری کند. در واقع ما باید سرنوشت تیم المپیک خود را زودتر مشخص کنیم.
با ماندن کی‌روش، امکان دارد در انتخابات فیفا به فیگو رأی بدهید؟
خیر. رأی ما بلاتر است و به او هم رأی می‌دهیم.
علاقمندی خاصی به بلاتر دارید.
خیر. تجربه و توانمندی او را برای مدیریت فیفا بهتر می‌بینیم.
خود شما در فدراسیون برای ۴ سال بعد می‌مانید؟
واقعا نمی‌دانم.
چه موردی در ماندن یا رفتن شما تأثیرگذار است؟
هر واقعه‌ای که به نفع فوتبال باشد از آن استقبال می‌کنم. می‌خواهد این واقعه ماندن من باشد یا رفتن من.
سؤال آخر یک سؤال سیاسی است. شما در فدراسیون از بازمانده‌های دولت احمدی‌نژاد هستید. آیا مخالفت وزارت ورزشِ دولت جدید با شخص شما و فدراسیون فوتبال به این دلیل نیست؟
البته من بازمانده اول انقلاب هستم، ضمن اینکه در فدراسیون فوتبال کسی بازمانده نیست و تکلیف آن را مجمع فدراسیون مشخص می‌کند. اینکه با من هم مخالف هستند به اینکه بازمانده دولت قبلی در فدراسیون هستم ارتباطی ندارد.
منبع: تسنیم
لینک کوتاه : http://www.nabzesahar.ir/?p=31033

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.