امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۰۵ - ۹:۴۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

توافق سنا و مجلس نمایندگان آمریکا برای هموار کردن مسیر تحریم‌ها علیه ایران، روسیه و کره شمالی

جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان و سنای آمریکا بر سر بسته‌ای از اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه، ایران و کره شمالی توافق کردند.

توافق سنا و مجلس نمایندگان آمریکا برای هموار کردن مسیر تحریم‌ها علیه ایران، روسیه و کره شمالیبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان و سنای آمریکا بر سر بسته‌ای از اعمال تحریم های جدید مالی علیه روسیه، ایران و کره شمالی توافق کردند تا بدین ترتیب راه برای کنگره به منظور تبدیل آن به قانون و کسب امضای دونالد ترامپ، رئیس جمهور هموار شود.

به موجب این گزارش سناتور جمهوریخواه، باب کورکر از ایالت تنسی و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا شب گذشته در بیانیه ای اعلام کرد وی و کوین مک کارتی، رهبر اکثریت مجلس نمایندگان به توافقی دست پیدا کرده اند که آخرین موانع را بر سر تصویب این طرح در کنگره هموار می سازد.

مجلس نمایندگان آمریکا با اکثریت قاطع ۴۱۹ رای موافق در برابر تنها سه رای مخالف این طرح را تصویب کرده است. ولی کورکر با برخی از تحریم‌های اعمال شده علیه پیونگ یانگ در این طرح مخالف بود. وی خواهان آن بود که مجازات کره شمالی در طرحی جداگانه که سنا مورد بررسی قرار دهد، اعمال شود. ولی بعدا دست از این مخالفت برداشت و اعلام کرد سنا نیز پس از دریافت اطمینان از اینکه بخش مربوط به کره شمالی بعدا مورد بررسی کلی قرار خواهد گرفت، در جهت تصویب آن گام بر خواهد داشت.

تحریم های ضد مسکو به علت دخالت ادعایی این کشور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا و نیز دخالت نظامی در اوکراین و سوریه وضع شده است. بر اساس این طرح ترامپ از هر گونه تلاش برای کاهش تحریم های روسیه بدون کسب اجازه از کنگره منع خواهد بود، خواسته ای که ممکن است تلاشهای ترامپ را برای بهبود روابط با مسکو نقش بر آب کند.

بخش مربوط به قانون تحریم های ایران و روسیه شش هفته پیش با ۹۸ رای در سنای آمریکا به تصویب رسیده بود.

کورکر پیشتر در تشریح نگرانی های خود درباره کره شمالی به خبرنگاران گفته بود حتی یک کلمه از مفاد مربوط به کره شمالی در سنا مورد بررسی قرار نگرفته است ، حتی یک کلمه.

با این همه قانونگذاران مجلس نمایندگان ضمن رد این ادعا اعلام کردند مجلس نمایندگان در ماه مه یک طرح جداگانه مربوط به مجازات کره شمالی را از تصویب گذرانده بودند در حالیکه سنا هرگز نگاهی به آن نینداخت. آنها با استناد به گزارش مقامات اطلاعاتی آمریکا درباره توانمندی‌های موشکی و هسته ای کره شمالی بر ضرورت و اهمیت اجرای این تحریم ها تاکید کردند.

مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه طرح مربوط به اعمال تحریم های جدید علیه روسیه، ایران و کره شمالی را با اکثریت بسیار بالا در شرایطی تصویب کرد که هنوز مشخص نیست این طرح چه زمانی برای امضا یا وتو ترامپ در اختیار کاخ سفید قرار خواهد گرفت زیرا می بایست در سنا نیز تصویب شود.

سنای آمریکا پیشتر نسخه دیگری از این طرح را با اجماع تقریبی تصویب کرده بود. در نسخه جدید این طرح که اکنون در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد به اقدامات علیه کره شمالی نیز اشاره شده است. مجلس نمایندگان پس از آن نام کره شمالی را به این طرح اضافه کرد که تصویب نسخه قبلی در این مجلس با بن بست روبرو شده بود. اما این طرح ترکیبی با مخالفت هایی از سوی برخی سناتورها روبرو است که از اقدام مجلس نمایندگان به اضافه کردن نام کره شمالی پس از بن بست بیش از یک ماهه طرح قبلی در این مجلس راضی نیستند.

سناتور بن کاردین از مریلند و عضو ارشد دموکرات‌ها در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا اعلام کرد وی و دیگر دموکرات‌ها با اضافه کردن تحریم های کره شمالی در قالب بخشی از بسته کلی تحریم‌ها ضد روسیه و ایران مخالفتی ندارند.

وی افزود چیزی در این طرح وجود ندارد که به اعتقاد من دردسرساز باشد و من امیدوارم این طرح مسیر تصویب را طی کند.

 

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه