امروز : سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۵/۱۲ - ۹:۰۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

خلاقیت نانوای خرم دره ای در راستای حفاظت از محیط زیست

علی بهرامی نانوای خلاق خرم دره ای در راستای حفظ محیط زیست طرح بسیار جالبی را در شهرستان خرم دره اجرا می کند.

به گزارش نبض سحر، این روزها اوضاع مصرف کیسه‌های پلاستیکی به جایی رسیده که انگار هر فردی هنگام خروج از فروشگاه، کیسه پلاستیکی بیشتری در دستش باشد، افتخار بیشتری نصیبش شده و اگر فردی هنگام خرید با خودش، زنبیل یا کیسه پارچه‌ای بیاورد، به سنتی بودن و به روز نبودن متهم می‌شود. خودمانی‌تر این که این روزها خریدکردن با کیسه پارچه‌ای به قول امروزی‌ها کلاس ندارد.

گفته می‌شود، سالانه حدود ۵۰۰ تن کیسه پلاستیکی در کشور ما تولید می‌شود و هر شهروند ایرانی به طور میانگین، روزانه سه کیسه پلاستیکی مصرف می‌کند؛ کیسه‌هایی که حتی گاهی با گذشت هزار سال در طبیعت تجزیه نمی‌شود و آسیب‌های جدی به محیط زیست و چرخه حیات جانداران تحمیل می‌کند.

دور شدن نسل جدید از سبک زندگی پیشینیان ما، باعث شده که حالا کیسه پلاستیکی به یک عضو جدایی‌ناپذیر در میان خانواده ایرانی‌ها بدل و کیسه‌های غیرپلاستیکی به خاطره تبدیل شوند، در حالی که قدیمی‌ها بیشتر حواسشان بود که با خریدشان، محیط اطرافشان را آلوده نکنند.

هنگامی که کیسه های پلاستیکی به عنوان زباله دورریخته می شوند، به علت ماندگاری بیش از ۵۰۰ سال در محیط، باعث آلودگی محیط زیست می شوند. این کیسه ها به همراه باد جابه جا شده و وارد رودخانه ها و کانال های آب می شوند؛ در نتیجه موجب گرفتگی آبراهه ها شده و در بسیاری موارد به علت ساکن ماندن آب، زاد و ولد انواع حشرات افزایش می یابد. کیسه های پلاستیکی درصورت ورود به محیط زیست دریایی، وارد زنجیره غذایی جانوران دریایی شده و سالانه هزاران گونه از جانوران آبزی از قبیل وال، دلفین، فک و لاک پشت و نیز پرندگان دریایی اشتباهاً بر اثر خوردن این کیسه ها و خفگی ناشی از آن می میرند.

امروزه در یکی از مراکزی که استفاده از نایلون رواج پیدا کرده است، نانوائی هاست که مردم بعد از خرید نان آن را در نایلو های پلاستیکی قرار میدهند و این  منجر به افزایش استفاده از نایلون را در جامعه است، در ایام گذشته فردی که برای خرید نان مراجعه می کرد زنبیل یا کیسه پارچه ای(سفره) با خود می برد و کسی از نایلون برای خرید نان استفاده نمی کرد.

در همین راستا یک نانوای خلاق شهرستان خرم دره با توجه به اهمیت محیط زیست و خطرات زیان بار استفاده بی رویه نایلون ، در نانوایی خود یک طرح جالبی را برای کاهش استفاده نایلون انجام داده است.

علی بهرامی صاحب نانوایی ایران زمین با این طرح که اگر به جای استفاده از نایلون پلاستیکی از  سفره یا همان کیسه پارچه ای استفاده کنند دو عدد نان به صورت رایگان از نانوائی دریافت خواهند کرد.

وی هدف خود را از اینکار تشویق مردم برای کمتر استفاده کردن از نایلون های پلاستیکی عنوان کرد و گفت: امروز استفاده از نایلون های پلاستیکی در زندگی روزمره مردم در حال افزایش است و با توجه به آلوده کردن محیط زیست با  این همه حجم از نایلون لازمه چاره اندیشی جدی در این خصوص است.

این نانوائی خلاق خرم دره ای گفت: من در حوزه کاری خودم سعی کردم با تشویق مردم به عدم استفاده نایلون قدمی کوچک در راستای کاهش مصرف نایلون در زندگی روزانه مردم باشم که محیط زیستی که در آن زندگی می کنیم سالم تر بماند.

وی با نصب بنرهای مختلف در نانوائی  مشتریان خود را به عدم استفاده از نایلون تشویق می کند که در ادامه تصاویر آن را مشاهده می کنید.

ارسال دیدگاه