امروز : شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
تاریخ : 2020/03/26 - 13:27 ذخیره فایل ارسال به دوستان

روان خود را کرونایی نکنید !!!

مطالعات روانشناختی زیادی نشان داده‌اند که رفتار آدمیان، بیشتر از آنچه که عملا اتفاق می افتد، به وسیله باورهای مربوط به آنچه اتفاق می افتد هدایت می شود. گروهی از افراد، با زنجیره‌ای از پیش فرض های منفی که در ذهنشان از خود و جامعه دارند، به صورت ناخودآگاه تمام حوادث و اتفاقات را منفی […]


مطالعات روانشناختی زیادی نشان داده‌اند که رفتار آدمیان، بیشتر از آنچه که عملا اتفاق می افتد، به وسیله باورهای مربوط به آنچه اتفاق می افتد هدایت می شود.
گروهی از افراد، با زنجیره‌ای از پیش فرض های منفی که در ذهنشان از خود و جامعه دارند، به صورت ناخودآگاه تمام حوادث و اتفاقات را منفی تلقی کرده و از آنها در ذهن خود، فاجعه می سازند. این افراد از حوادث کوچک و بزرگ فاجعه سازی کرده و زندگی را برای خود، خانواده و دیگران تلخ می کنند.
جهت دهی ناخودآگاه منفی یا مثبت ذهن ما به اطلاعات وارد شده از محیط، ریشه در باورهای منفی ما دارد، و باورهای ما تحت تاثیر تجارب گذشته، اعتقادات و اطرافیان شکل گرفته اند. تغییر جهت باورها از منفی به مثبت، تدریجی است.
باید بپذیریم کرونا یک چالش جهانی جسمی- روانی است که دولت‌ها و ملت ها را به چالش کشیده است. در چالش ها، اداره محیط، رفتارهای فرد و اجتماع و از همه مهمتر باورهای فردی و جمعی است که می تواند نجات بخش و سازنده بوده و تاب آوری فرد و جامعه را بالا ببرد.
توجه به چند توصیه، فایده بخش خواهد بود؛
۱. اخبار ناگوار بیماری را با شور و هیجان پیگیری نکنید. از گروه ها و کانال های مجازی که دائما اخبار ناگوار و منفی را مخابره می کنند خارج شوید. اجازه ندهید روان خود و اعضای خانواده تان، کرونایی شود.
۲. کافی است در خانه و خانواده، با دقت فراوان توصیه های بهداشتی گفته شده را انجام دهید و خودتان را به خدا بسپارید. خودتان را مضطرب نکنید تا سیستم ایمنی شما فعال باشد.
۳. در خانه ماندن سخت است اما سالم ماندن، سختی آن را شیرین می کند. پس در خانه بمانید و به خاطر سالم بودن، شاکر خداوند باشید.
۴. با گیر دادن و تذکر دادن های مختلف به همدیگر و مخصوصاً به اعضای نوجوان و جوان، خاطره ای جهنمی از این دوران برای همدیگر نسازید.
۶. امروز، خانه، پناهگاه اعضای خانواده از شر بیماری شده است. خانه را برای پناه گرفتن افراد خانواده، آرام و جذاب کنید؛ ورزش کنید، مطالعه کنید، دعا و قرآن بخوانید، بخندید، به اهل خانه محبت کنید، با بچه‌ها بازی کنید و تلویزیون تماشا کنید.
۷. آنهایی که در جامعه اهل رعایت اصول بهداشتی نیستند، احمق نیستند، تیپ شخصیتی آن ها همین است. تیپ شخصیتی نوع B در برابر حوادث، کمتر مضطرب می شوند و از نظر افراد با تیپ A ، بی خیال و ریلکس هستند. از این افراد فاصله بگیرید اما آنها را به حماقت متهم نکنید.
۸. در نشریه ای خواندم که با اتمام قرنطینه خانگی در چین، موج مراجعه زوج‌های چینی برای طلاق آغاز شده است. این روزها بیشتر مراقب لبخند های همسران خود باشید.
مهدی مرادی
مدرس روان شناسی تربیتی

دیدگاه بینندگان
 • مریم آقامیری

  تاریخ : 26 - مارس - 2020

  به نظر من کرونا هم یک نوع جنگ نرم جهانی است وبایدباان مبارزه کرد و مبارزه ان این است ک درخانه بمانیم و بهداشت فردی خودرارعایت کنیم امیدوارم ک هرچه زودتر از جهان ما بیرون برود وبعداین هم مردم قدر داشته هایی ک دارند و بدانند.


  پاسخ

 • حسین

  تاریخ : 31 - مارس - 2020

  بسیار عالی
  مخصوصاً موارد یک و دو و سه ،
  ماهم کمک‌می کنیم تا این زنجیره را قطع کنیم فقط با توکل به خدا و انجام دستورات ستاد کرونا و دیگه کار اضافه که روانمان رو درگیر کنیم خیر


  پاسخ

ارسال دیدگاه